Tytułowy zwrot strzelić (strzelać) focha – ‘obrazić się (obrażać się) z byle jakiego powodu’ – stał się od jakiegoś czasu modny w środowisku młodzieżowym.

Słyszę niekiedy i czytam np., że Kaśka co kilka dni strzela focha i trudno ją zrozumieć albo że Marcin znowu strzelił focha, kiedy poszłam z koleżankami do pubu.

Można nie tylko strzelić (strzelać) focha, ale także mieć focha i pokazywać focha. Istnieje nawet czasownik fochać się (na coś, na kogoś), czyli ‘obrażać się na coś, na kogoś’.

Jak twierdzą psychologowie, najpierw jest tzw. przedfosze, czyli moment, gdy fochant lub fochantka przygotowują się do strzelenia focha, następnie punkt kulminacyjny, tzn. właściwy foch, a po jakimś czasie tzw. odfaszanie i w końcu całkowite odfoszenie, czyli faza krótsza lub dłuższa, kiedy gniew i dąsy ustępują.

Podobno foch chłopców trwa dłużej (musi się zebrać przynajmniej kilka osób przepraszających), z fochem dziewcząt bywa różnie (pod wpływem rozmaitych czynników kończy się niekiedy dość szybko…).

Na razie słowniki ogólne języka polskiego nie rejestrują owego neologizmu (odnotowują go jedynie internetowe słowniki slangu i mowy potocznej). Znajdziemy tam wyłącznie frazeologizm stroić fochy ‘kaprysić, grymasić, dąsać się’.

Dowiadujemy się przy okazji, że słowo fochy (‘dąsy, grymasy, kaprysy’) nie ma form l. poj i że w dopełniaczu przyjmuje postać (tych) fochów (a nie: tych foch).

Współczesna młodzież zlekceważyła owo ustalenie normatywne i uznała, że skoro istnieje para wyrazowa dąs – dąsy, grymas – grymasy i kaprys – kaprysy, to równie dobrze można mówić i pisać foch – fochy.

Warto jednak wiedzieć, że słowo fochy znaczyło pierwotnie ( w XVI w.) ‘figle, szaleństwa, swawole’, a dopiero w XVIII w. wtórnie nabrało definicji ‘dąsy, grymasy, kaprysy’. Jego etymologia nie jest do końca jasna, ale na pewno zapożyczyliśmy je z innych języków (może czeskiego lub niemieckiego?).

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024