Słodko, ale: słodziutko

Napisała do mnie niedawno internautka (angelikaxxxx@interia.pl) z prośbą o to, żebym wytłumaczył jej pewną kwestię ortograficzną: czy należy pisać śpij słodziutko czy śpij słodziudko?

Jak zdradziła, jej samej wydaje się, że poprawna jest forma pierwsza, słodziutko, ale z drugiej strony ma małą wątpliwość, gdyż przecież pisze się słodko (a nie: słotko) i słodki (a nie: słotki).

Owszem, pisze się słodki i słodko, ale: słodziutki i słodziutko (czyli śpij słodziutko). Wyjaśnię internautce i przy okazji Wam, dlaczego obowiązuje takie ortograficzne rozróżnienie.

Słowo słodki jest tzw. przymiotnikiem odczasownikowym, tzn. takim, który utworzono od bezokolicznik słodzić za pomocą przyrostka -ki: słodzić – słodki tak jak gładzić– gładki czy brzydzić się – brzydki.

Słodki pisze się przez d, ponieważ musi być zachowany związek głoski wchodzącej w skład podstawy słowotwórczej czasownika słodzić (dzi-) z głoską w przymiotniku. W formie podstawowej mamy miękkie dzi- (gdyż miękkie jest końcowe ), w przymiotniku zaś pojawia się twarde d, ponieważ twarde jest k (dlatego nie mówi się i nie pisze słodźki, tylko właśnie słodki).

Skoro mamy przymiotnik słodki, wiadomo, że przysłówek powstały od niego musi brzmieć (jak?) słodko (choć przy wymawianiu słychać t [słotko]). Tyle o budowie i ortografii wyrazów słodki i słodko. Zapamiętajcie, że głoska i litera d należy w nich do rdzenia, podstawy słowotwórczej, a nie do przyrostka (słod-ki, słod-ko, a nie: sło-dki, sło-dko). To bardzo ważne!

Inaczej natomiast są zbudowane przymiotnik słodziutki i przysłówek słodziutko, będące zdrobnieniami od słodki, słodko.

Przymiotnik słodziutki powstał w ten sposób, że do rdzenia czasownika słodzić (czyli słodzi-) doszedł przyrostek -utki, i w ten sposób otrzymaliśmy formę słodziutki (słodzi-utki). Ze względu na obecność w nim literki i samogłoski -u – w całym słowie miękkie dzi– nie zmieniło się w twarde d- (jak w przypadku przyrostka -ki w przymiotniku słodki).

Jak widzicie, końcowe t należy w przymiotniku słodziutki do przyrostka, a nie do rdzenia (słodzi-utki, a nie: słodziut-ki). Oczywiście, to samo musi dotyczyć przysłówka słodziutko (do słodzi- dochodzi przyrostek -utko).

O tym, że w słowie słodziutki nigdy nie może się pojawić litera d, tylko zawsze t, przekonują inne wyrazy, niezawierające w formie podstawowej d, np. ciaśniutki (od: ciasny), czyściutki (od: czysty), gęściutki (od: gęsty), kochaniutki (od: kochany), mizerniutki (od: mizerny), okrąglutki (od: okrągły) czy piękniutki (od: piękny).

Pamiętajcie więc, że pisze się słodki, słodko, ale: słodziutki, słodziutko. Broń Boże nie piszcie słociutki, słociutko! Nie sugerujcie się w tym wypadku pisownią złociutki, złociutko…

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024

Kim jest internacjonał?

Najbardziej jest znane sportowe znaczenie tego słowa... … Kim jest internacjonał?Czytaj dalej »

17 marca 2024