Oranżada to – jak wiadomo – ‘napój z soku pomarańczy’. Słowo to weszło do naszego języka już w XVIII w., a zapożyczyliśmy je z języka francuskiego w postaci fonetycznej.

Francuzi piszą orangeade (od orange ‘pomarańcza’), a wymawiają [orãżad], dlatego myśmy stworzyli sobie rzeczownik r. żeń. (ta) oranżada będący taką nieco hybrydalną formą wywodzącą się z oryginału (trochę wzięliśmy z francuskiej pisowni, a trochę z wymowy).

Nowy napój trafił najpierw do kuchni magnatów i przyrządzano go z wody i cukru (lub syropu) oraz soku pomarańczowego. Na początku wcale nie był musujący, dopiero z czasem do jego produkcji zaczęto wykorzystywać dwutlenek węgla (żeby po otwarciu butelki ulatniał się gaz).

Słownik języka polskiego Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego (Warszawa 1904, t. III, s. 822) podawał taką oto definicję oranżady: ‘napój z wody, cukru, cytryny i soku pomarańczowego’ (skąd się tam wzięła cytryna?).

W czasach mojego dzieciństwa i młodości piło się właśnie przede wszystko oranżadę produkowaną sztucznie z soku w proszku z domieszką substancji słodzących (wcale nie był to cukier) oraz barwników i aromatów. Miała ona zwykle posmak landrynek…

Można też było kupić oranżadę w proszku, którą należało potem rozpuścić w wodzie (ale niekiedy się ją jadło, wsypując zawartość do buzi). Później produkowano oranżadę w woreczku (przekłuwało się go specjalną słomką i przez nią piło).

Słowo oranżada bywało od samego początku przekręcane. Mówiono [orężada], [orenżada] albo [orałżada] i zapisywano orężada, orenżada. Działo się tak z pewnością dlatego, że istniał w polszczyźnie wyrazy oręż i wyrazy pochodne orężny (‘zbrojny’), orężnie (‘z orężem w ręku’) czy orężnik (‘człowiek uzbrojony’).

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024