O prośbie i groźbie

Obydwa tytułowe słowa – dobrze się ze sobą rymujące (jak nie prośbą, to groźbą; pańska prośba gorsza niż groźba) – wymawia się właściwie tak samo, czyli [proźba], [groźba], ale zapisuje odmiennie: prośba oraz groźba.

Dzieje się tak dlatego, że w ortografii tych wyrazów zachowana zostaje końcowa spółgłoska tematu słów podstawowych, od których wymienione rzeczowniki pochodzą.

Prośba ma związek z czasownikiem prosić, więc przed przyrostkiem -ba musi się obowiązkowo pojawić ś (proś-ba, bo: prosi-ć). Nie ma przy tym znaczenia to, że bezdźwięczna głoska ś staje się dźwięczna wskutek zetknięcia się ze stojącą po niej głoską b.

Z groźbą kłopotu nie ma. Pochodzi od bezokolicznika grozić i z tego względu zawiera już etymologicznie w swym rdzeniu głoskę i literę ź (groź-ba, bo: grozi-ć).

A zatem zapamiętajcie, że choć wymawia się [proźba], pisze się prośba.

Zdradzę Wam jednak, że nasi przodkowie żyjący w I poł. XIX w. często pisali błędnie proźba, mimo że wiedzieli o związku semantycznym tego rzeczownika z czasownikiem prosić… (wspomina o tym prof. Andrzej Bańkowski w Etymologicznym słowniku języka polskiego, Warszawa 2000,  t. II, s. 790).

Nie zróbcie też w przyszłości błędu w wyrazie kośba oznaczającym dawniej ‘koszenie trawy lub zboża’ (od: kosić zboże), a przenośnie ‘wojnę, walkę’.

Pisał w „Chłopach” (t. III, s. 332) Władysław Reymont: I z drugich domów jęli też gęsto wychodzić [kośbiarze] na kośbę, a Henryk Sienkiewicz w „Krzyżakach” (t. II, rozdział pierwszy): Prosty ja pachołek, alem szlachcic i sługa wasz wierny… dajcieże mi jakowy wspominek na drogę. Nie odmawiajcie mi tego! Jużci nadchodzi czas kośby wojennej, a święty Jerzy mi świadkiem, że tam w poprzódku, nie zaś w ociągu się znajdę..

 Pan Literka

 

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024