O pisowni wachlarz, ale wahadło

Wyrazy wachlarz (‘przedmiot służący do chłodzenia się i odświeżania powietrza’) i wahadło (‘część urządzenia do pomiaru czasu lub ważenia, wykonująca ruch wahadłowy’) należą do tych rzeczowników, które mogą sprawić piszącym ortograficzny kłopot.

Powodem jest to, że zaczynają się jednakowo – od wa-, po czym pojawia się w nich głoska wymawiana dzisiaj jednakowo – bezdźwięcznie (kiedyś jednak h artykułowano dźwięcznie…), ale oddawana różnie: raz przez dwuznak ch, a raz przez literę h.

Warto zapamiętać, że pisze się wachlarz (przez ch) dlatego, że chodzi o wyraz zapożyczony z języka niemieckiego (od Fächer ‘oganka’, czyli ‘przyrząd, który wiatr czyni’). W oryginale jest ch, a więc i w naszym wachlarzu owo ch musiało pozostać…

Zmieniliśmy w nim za to coś innego: początkowe f przeszło w w, a w środek wstawiliśmy jeszcze l (jak w wyrazie śpichlerz, z niem. Speicher). Zdarzało się jednak w przeszłości, że nasi przodkowie mówili niekiedy fachlarz zamiast wachlarz

Inaczej rzecz się podziała z wyrazem wahadło.

Jest to słowo rodzime, utworzone od czasownika wahać się przyrostkiem -dło (waha– + –dło), nazywające proste narzędzie lub część urządzenia (np. śmigło, liczydło, kropidło), a zatem tak samo jak on zawiera literę h.

Niekiedy podaje się ortograficzną regułę, że h pisze się wtedy, gdy wymienia się ono na g w innym wyrazie, np. wahadło, gdyż waga.

Okazuje się, że obydwa wyrazy mają i znaczeniowo coś ze sobą wspólnego. W dawnej polszczyźnie istniał czasownik wagować się będący synonimem bezokolicznika wahać się.

Dzieciom z kolei pisownię słowa wahadło (przez h) tłumaczy się w ten sposób, że mamy do czynienia z tzw. h huśtającym się i dlatego należy pisać huśtawka, hamak i… wahadło.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024