O maratonie i kołach olimpijskich

Ciekawa jest historia słowa maraton.

To eponim, inaczej mówiąc, wyraz wywodzący się z nazwy własnej (w tym wypadku z nazwy greckiej miejscowości Marathón), który stał się rzeczownikiem pospolitym.

Marathón wszedł do historii, gdyż w 490 r. p.n.e. Ateńczycy pokonali tam Persów. Wtedy to wódz armii hoplitów (czyli ciężkozbrojnej piechoty), Miltiades, nakazał najlepszemu biegaczowi, Fillipidesowi, pobiec do Aten i oznajmić wszystkim wspaniałą wieść o wiktorii.

Ale z Marathónu było, bagatela!, prawie 42 km. Gdy po morderczym wyczynie (bo biegł w pełnej zbroi) wysłannik dotarł na miejsce, zdołał wydusić jedynie słowo: „Zwycięstwo!” i skonał z wycieńczenia. Na pamiątkę tego wydarzenia najdłuższa biegowa konkurencja lekkoatletyczna na dystansie 42 195 m nosi nazwę maratonu.

Zwycięzcą biegu maratońskiego pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896 r. (choć baron de Coubertin chciał, żeby odbyły się one cztery lata później, bo świat wchodził w XX wiek) był Grek Spyridon Louis, z zawodu listonosz wiejski.

Jako ciekawostkę podam, że gdy w nagrodę za ten wyczyn mógł otrzymać od króla wszystko, czego zapragnął, wspaniałomyślnie zrezygnował z wszelakich dóbr i poprosił władcę o… uwolnienie z więzienia przyjaciela, który znalazł się tam z powodu niepłacenia podatków. Piękna przyjaźń, piękny gest, przyznacie…

Wiecie z pewnością, że symbolem ruchu olimpijskiego jest pięć splecionych kół: niebieskie, czarne i czerwone na górze oraz żółte i zielone na dole. Wymyślił je sam Pierre de Coubertin, który wpadł na ten pomysł podczas igrzysk olimpijskich w 1912 r. w Sztokholmie.

Pojawił się wówczas problem natury politycznej, gdyż Austria sprzeciwiała się samodzielnemu startowi Czechów, a Rosja − Finów. Dlatego podczas ceremonii otwarcia ekipy Czech i Finlandii szły za reprezentacjami Austrii i Rosji bez sztandarów, jedynie z tabliczkami z nazwami swoich krajów.

Fakt ten zaniepokoił twórcę igrzysk. Zaproponował on wtedy zrobienie flagi symbolizującej wszystkie startujące państwa. Koła stały się wkrótce symbolem poszczególnych kontynentów. Kolor niebieski oznacza Europę, czarny − Afrykę, czerwony – Amerykę, żółty − Azję, zielony – Australię i Oceanię. Białą flagę ze splecionymi pięcioma kolorowymi kołami wciągnięto po raz pierwszy na maszt podczas igrzysk w Antwerpii w 1920 r.

Pan Literka

 

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024