Nów, nowiu (nie: nowia)

Słowem nów określa się ‘fazę Księżyca, podczas której znajduje się on między Ziemią a Słońcem i zwrócony jest ku Ziemi częścią nieoświetloną’. W tej pozycji cała strona Księżyca widoczna z Ziemi pozostaje w cieniu i Księżyca nie widać gołym okiem.

W większości języków europejskich nazwa nowiu w dosłownym tłumaczeniu brzmi nowy księżyc (np. ang. new moon czy fr. nouvelle lune), ponieważ w pierwotnym znaczeniu był to pierwszy widoczny fragment (sierp) Księżyca tuż po nowiu. Nasi przodkowie kilka stuleci temu również niekiedy mówili zamiast nów – nowy księżyc

Fazą przeciwną do nowiu jest pełnia (najbliższa przypadnie 24 stycznia br. o godz. 2.46) Wtedy cały oświetlony obszar Księżyca zostaje zwrócony ku Ziemi.

Pamiętajcie o tym, że słowo nów dotyczy wyłącznie Księżyca, dlatego za błędne uważa się wyrażenie nów Księżyca, którym się niekiedy operuje (to tzw. pleonazm, czyli wyrażenie zawierające niepotrzebnie powtórzenie treści zawarte w członie zasadniczym).

Mówi się zawsze np. dzisiaj nastąpi nów (a nie: nów Księżyca) podczas nowiu (a nie: nowiu Księżyca) jest bardzo ciemno; Księżyc znajdzie się niebawem w nowiu itd.

Zwracam Wam jeszcze uwagę na odmianę przez przypadku rzeczownika nów.

Jest to dzisiaj słowo rodzaju męskiego twardotematowe, tzn. kończące się na w twarde, ale historycznie było ono miękkotematowe (po w stał jeszcze przyrostek -j: nówj).

Z tego względu nów zachował odmianę miękkotematową: M. nów, D. nowiu (nie: nowia), C. nowiowi, B. nów, N. z nowiem, Ms. o nowiu, w nowiu.

Łatwiej się tego nauczycie, jeśli zapamiętacie, że słowo nów odmienia się tak samo jak ołów (D. ołowiu, C. ołowiowi, N. z ołowiem, Ms. o ołowiu, w ołowiu).

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024