W igrzyskach olimpijskich odbywających się w Londynie (przy okazji wyjaśnienie, że mówimy i piszemy Londyn, gdyż na gruncie polskim w formie angielskiej London zaszła tzw. dysymilacja fonetyczna, czyli rozpodobnienie podwójnej sylaby [on], tzn. druga zmieniła się w [yn]) – cały czas przybywa nowych mistrzów olimpijskich, czyli zwycięzców w poszczególnych konkurencjach.

Opowiem Wam co nieco o historii wyrazów mistrz i zwycięzca.

Słowo mistrz (jak wiadomo, poza znaczeniem sportowym ma kilka innych) należy wywodzić z łacińskiego wyrazu magister (‘wyższy; przełożony’), weszło ono jednak do polszczyzny w zupełnie innym brzmieniu.

Stało się tak dlatego, że posiłkowaliśmy się staroczeszczyzną. Ponieważ tam występował wyraz mistr, mistř (czeskie ř  to nasze rz), i my początkowo mówiliśmy mistr (a o kobiecie mistryni), dopiero później upowszechniła się forma mistrz (i mistrzyni, a także mistrzostwo, mistrzowski).

Pamiętajcie o tym, by broń Boże! nie pisać miszcz. Słowo to zawiera – jak widzicie – etymologicznie litery -strz-, którym odpowiadają głoski [stsz], czyli wymawia się [mistsz]. W l. mn. są oczywiście mistrzowie (olimpijscy, Europy, świata, Polski), a jedynie we frazeologizmie utrzymuje się forma mistrze – mówi się mistrz nad mistrze (a nie: nad mistrzów).

Jeśli chodzi o rzeczownik zwycięzca, to niewątpliwie wiąże się on z czasownikiem zwyciężyć (zwyciężać), a jednak nie zapisujemy go przez -żca, tylko przez -zca (nigdy zwycięsca).

Dlaczego? – spytacie.

Otóż początkowo nasi przodkowie próbowali pisać zwyciężca (przez ż) i nawet formę w takiej postaci odnotował Słownik języka polskiego (tzw. warszawski) z 1927 r. (t. VIII, s. 665).

Jednak słowo zwyciężca dość trudno się wymawiało ze względu na zbitkę składającą się z dźwięcznej spółgłoski ż i bezdźwięcznej c, co dawało dźwięk [szc]. Z biegiem czasu uproszczono więc sobie całą sprawę: dźwięk [szc] przeszedł w łatwiejszy w artykulacji dźwięk [sc]. Z tego właśnie powodu wymawiamy [zwycięsca], ale piszemy zwycięzca (tak jak znalazca, wynalazca itp.).

Inaczej jest w wyrazach zwycięstwo i zwycięski zawierających literę s. One również zostały utworzone od czasownika zwyciężyć (zwyciężać), ale owo tematyczne ż (zwycięż-) odpadło w zetknięciu się z przyrostkami -stwo i -ski. Z dawnych postaci zwyciężstwo, zwyciężski powstały wyrazy zwycięstwo, zwycięski.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024