Lubić (nie: lubieć)

W języku polskim nie ma bezokolicznika lubieć i form czasownikowych lubiałam, lubieli, lubieją itp. Należy mówić i pisać lubić, lubiłam, lubili, lubią itd., np.

Jak mam tego bobaska siostry nie lubić, skoro jest taki kochany…;

Nigdy nie lubiłam Kaśki, gdyż udaje najmądrzejszą ze wszystkich;

Moi rodzice lubili moich kolegów;

Dziadkowie lubią wiosną pracę na działce.

Zapamiętajcie, że bezokolicznik lubić należy do czasowników grupy VI koniugacyjnej i kończy się na -ić (a nie: na -eć). Dlatego jego formy osobowe czasu teraźniejszego mają na końcu -isz, -i, –imy, -icie:

(ja) lubię, (ty) lubisz, (ona), (on), (ono) lubi, (my) lubimy, (wy) lubicie, (oni) lubią, a formy czasu przeszłego –iłem, -iłaś, -ił, -iła, -iliśmy, iliście, -ili: (ja) lubiłam, lubiłem, (ty) lubiłaś, lubiłeś, (ona) lubiła, (on) lubił, (ono) lubiło, (my) lubiłyśmy, (my) lubiliśmy, (wy) lubiłyście, (wy) lubiliście, (one) lubiły, (oni) lubili.

Czasem zdarza mi się słyszeć błędną formę (one), (oni) lubieją zamiast lubią. Mówią tak nierzadko ludzie, którzy wiedzą o tym, że 3 os. l. mn. czasownika umieć ma postać (one), (oni) umieją (a nie: umią), i „podciągają” owo brzmienie pod bezokolicznik lubić.

Pozostaje jeszcze kwestia odpowiednich form imiesłowu przymiotnikowego biernego od czasownika lubić

Mówimy lubiana, lubiany, lubiane, lubiani, ale kiedyś funkcjonowały w obiegu ich odpowiedniki z -o-i -e-: lubiona, lubiony, lubione, lubieni.Był powszechnie lubiony – pisała jeszcze Maria Dąbrowska.

Tak samo posługiwano się formą nieosobową lubiono, np.

Przyjemnie mu było, że go lubiono (Jarosław Iwaszkiewicz). Teraz powie się lubiano, np. Bardzo go lubiano w towarzystwie.

Dodam, że i lubiany, i lubiano są formami nieregularnymi, a mimo to zadomowiły się w polszczyźnie i wyparły poprawniejsze lubiony, lubiono (zauważcie, że od innego czasownika na -ić, robić, mamy formy robiony, robiono…).

Na koniec kilka słów o czasowniku zwrotnym lubować się (‘lubić coś szczególnie, rozkoszować się czymś’). Powie się czasem: Lubuję się w gadżetach; Od dawna lubowała się w muzyce disco; W czym się teraz lubujesz?

Czasownik ten nie sprawia kłopotu w odmianie (lubuję się, lubujesz się, lubuje się, lubujemy się, lubują się oraz lubowałem się, lubowała się, lubowali się itd.). Współcześnie wyszła jedynie z użytku składnia lubować się (kim? czym?), np. Lubowała się pięknym widokiem. Tak mówili nasi przodkowie…

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024

Kim jest internacjonał?

Najbardziej jest znane sportowe znaczenie tego słowa... … Kim jest internacjonał?Czytaj dalej »

17 marca 2024