Dostać bana, czyli  zostać wyrzuconym z czata

− Jakie jest znaczenie wyrazów „banować”, „zabanowany”? Nie mogę tych słów znaleźć w słowniku − pyta mnie (ka_roxx@wp.pl).

Określeń ban, banować, zabanowany (albo zbanowany) słowniki rzeczywiście jeszcze nie notują, ponieważ mamy do czynienia z terminami nowymi, typowymi dla języka internetowego. Doskonale znają je ci spośród Was, którzy uczestniczą w różnego rodzaju czatach i dyskusjach i choćby raz uzyskali na swoim komputerze informację Zakaz wejścia do pokoju, dostałeś bana albo zostałeś zabanowany.

Cóż więc znaczy ów zwrot dostać bana bądź zostać zabanowanym? Otóż ban [wym. bæn] to zapożyczenie z języka angielskiego, inaczej ‘zakaz’, a czasownik to ban to ‘zakazywać czegoś’, a zatem dostać bana, zostać zabanowany to tyle co ‘zostać wyrzuconym np. z grupy dyskusyjnej, kanału, czata (czatu) itp.’.

Za co może spotkać internautę tak dotkliwa kara? Za wszystko, co uważa się za niezgodne i sprzeczne z regulaminem, z etykietą sieci (tzw. netykietą), na przykład za używanie przekleństw i wulgaryzmów (również tych z kropkami, gwiazdkami), za obrzucanie kogoś błotem, za wysyłanie innym zbyt obszernych, niepotrzebnych informacji albo za podawanie adresów stron internetowych konkurencji.

Operator, który dba o porządek na kanale dyskusyjnym, w każdej chwili może zastosować wobec kogoś blokadę zarówno nicka, jak i numeru komputera. Ale zwykle pierwszą jego decyzją jest nie zabanowanie sieciowego chuligana, tylko czasowe usunięcie go z dyskusji, tzn. zastosowanie wobec niego tzw. kicka, czyli ‘wykopanie go z kanału na jakiś czas’. Mówi się wtedy, że internauta został wyrzucony, ale nie wyproszony z czata (czatu).

Jak widzicie, dostanie bana to kara o wiele bardziej dotkliwa. Zakaz dostępu do danego kanału albo danej grupy dyskusyjnej może trwać dzień, dwa, trzy, tydzień albo i dłużej. W wyjątkowych sytuacjach konto blokowane jest na zawsze. Częściej jednak udaje się negocjować z administratorem. Kiedy wyjaśnienia go przekonają, wówczas ktoś zabanowany zostaje odbanowany, inaczej mówiąc − znowu może brać udział w dyskusji na danym kanale.

Dodam, że określenia dostać bana, banować, zabanowany młodzi ludzie chętnie przenoszą do języka potocznego, że tak powiem − poza siecią. − Mama dała mi najpierw kicka, a potem bana na kompa – próbuje wytłumaczyć koledze długą przerwę w kontaktach w sieci drugi kolega. Ktoś inny żali się: − Już dawno powinien dać bana Aście. Jest taka nieodpowiedzialna i w dodatku nieszczera…

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024

Kim jest internacjonał?

Najbardziej jest znane sportowe znaczenie tego słowa... … Kim jest internacjonał?Czytaj dalej »

17 marca 2024