Kategoria: Porady językowe

Czy istnieje czasownik dotrudnić

Coraz częściej bywają w użyciu czasowniki przedrostkowe nienotowane przez słowniki

– Czy poprawny jest czasownik „dotrudnić” w znaczeniu ‘przyjąć do pracy dodatkowych pracowników’? Wystarczy wpisać to słowo do Google’a i pojawia się wiele przykładów jego użycia. Spotkałem się z nim wielokrotnie w biznesie. Występują tam również inne wyrazy: „wytrudnić” (‘zwolnić z pracy’) i „przetrudnić (‘przenieść na inne stanowisko’). Niektórzy posługują się także słowem „domówić”, czyli ‘zamówić coś dodatkowo w restauracji’ (e-mail od internauty).

Najpierw przenalizujmy pod kątem słowotwórczym i semantycznym czasownik przywołany przez czytelnika na końcu – domówić, obecny w zasobie leksykalnym polszczyzny i w słownikach.

Rzuci to trochę światła na końcową ocenę bezokoliczników wymienionych w części początkowej e-maila (dotrudnić, wytrudnić, przetrudnić). Czy należy je zakwalifikować do neologizmów i tolerować, skoro coraz częściej tak się mówi, czy jednak potraktować jednoznacznie jako twory nieudane?

Słowniki odnotowują parę wyrazową domówić/ domawiać.

Uniwersalny słownik języka polskiego PWN pod redakcją Stanisława Dubisza (Warszawa 2003, t. I, s. 657) podaje, że domówić to inaczej: 1. ‘powiedzieć do końca to, co się zamierzało’, 2. ‘uzgodnić szczegóły jakiejś sprawy’, 3. ‘powiedzieć coś złośliwego’.

Jednak – co ważne – czasownikiem tym należy się posługiwać wyłącznie w polszczyźnie potocznej.

Ów słownik zamieszcza takie oto przykłady użycia czasownika domówić/ domawiać: Nie zdążył domówić wszystkiego; Domówimy to jeszcze przed wyjazdem; Domawiać komuś złośliwie na temat jego wyglądu, jego spraw osobistych itd.

Jak widać, nie wspomina się tam o znaczeniu tego słowa ‘zamówić coś dodatkowo’, np. domówić coś (np. w sklepie). Jeśli tak się rzeczywiście mówi, mielibyśmy do czynienia w polszczyźnie z jeszcze jednym neosemantyzmem, czyli czasownikiem, który nabrał współcześnie nowych treści.

Wiele osób sądzi, że skoro można coś w sklepie lub restauracji zamówić, to nic nie stoi na przeszkodzie, by również coś domówić, tzn. poprosić o coś jeszcze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jest prawie pewne, że wzorcem dla pary aspektowej domówić/ domawiać w nowym znaczeniu stał się niezwykle częsty dziś w obiegu medialnym czasownik dopytać o coś. Polubili go posłowie i dziennikarze telewizyjni (np. TVN 24, Polsatu).

Pierwsi często pytają z sejmowej mównicy: Pozwoli pan minister, że dopytam o kwestię finansowania tej inwestycji; drudzy, przeprowadzając rozmowy z politykami, ministrami, bez żadnych oporów mówią: Czy mogę, panie ministrze, dopytać o ważną sprawę?

Owo dopytywanie drażni jednak wiele osób dbających o sposób wysławiania się w obiegu publicznym. – Dlaczego po prostu nie można zapytać jeszcze o coś? – argumentują.

Identyczny ich sprzeciw budzi czasownik doczytać coś pojawiający się w znaczeniu ‘uzupełnić wiadomości na jakiś temat’. Do tej pory doczytać rozumiano powszechnie tak: ‘dokończyć czytanie czegoś’, np. książki, artykułu w gazecie.

Jak się zatem odnieść do niepokojącego zjawiska, jakim stało się ostatnio sięganie przez różne osoby po inne czasowniki przedrostkowe – typu dotrudnić, wytrudnić, przetrudnić?

Potępić się ich jednoznacznie nie da, gdyż słowotwórczo, systemowo są poprawne. Jednak z punktu widzenia współczesnej normy językowej (tej wzorcowej) pozostają nie do przyjęcia.

Ale kto wie – niewykluczone, że za kilka lat sytuacja się zmieni i stanie się tak, jak z czasownikiem wyparkować samochód (‘wyjechać z parkingu’), którym posługują się niektórzy kierowcy przez odwoływanie się do zwrotem zaparkować samochód. Okazuje się, że znajduje to aprobatę części lingwistów.

MACIEJ MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024