Co ma gimnastyka do gimnazjum?

Czy to możliwe, żeby słowo gimnastyka było spokrewnione z wyrazem gimnazjum?

Okazuje się, że… tak. Posłuchajcie.

Obydwa rzeczowniki są pochodzenia greckiego i zawierają początkową cząstkę gimn-, co w języku Sokratesa znaczy ‘nagi, goły’. Ponieważ w starożytnej Grecji wykonywano ćwiczenia cielesne bez ubrania (zajmowali się tym głównie mężczyźni), taki system zajęć sportowych nazwano gymnastike (od gymnos ‘nagi, goły’ i astikos ‘uporządkowany, systematyczny’). W ten sposób trafił do polszczyzny wyraz gimnastyka.

Do codziennych, ogólnorozwojowych treningów musiało służyć młodzieńcom jakieś pomieszczenie – był to gymnasion. Myśmy urobili od tej nazwy rodzimą formę gimnazjon. Dziś byśmy powiedzieli, że gimnazjon (z wygłosowym -jon) stanowił coś w rodzaju „siłowni”.

A zatem wiecie już, że słowo gimnastyka ma wiele wspólnego ze słowem gimnazjon. Ciągle jednak nie z gimnazjum. Ale powoli, dojdziemy i do tego.

Ponieważ po intensywnym wysiłku fizycznym, polegającym na rzeźbieniu części ciała, przychodził czas na relaks i dyskusję towarzyską (szczególnie filozoficzną), owo miejsce ćwiczeń, ów obiekt sportowy (czyli gimnazjon) zaczęto z czasem postrzegać szerzej – jako szkołę ćwiczeń ciała i umysłu. Było o tyle prostsze, że w starożytnym Rzymie wyrazem gymnasium określano już pewien rodzaj szkoły publicznej.

W okresie Odrodzenia owo gymnasium stało się w innych językach podstawą powszechnie używanych słów na różnego rodzaju szkoły średnie. W XIX w. w krajach niemieckich Gymnasium było szkołą klasyczną (z 8-letnim kursem łaciny i 6-letnim greki), przygotowującą od razu do studiów uniwersyteckich. Zresztą w Niemczech jest tak do dziś: Gymnasium to szkoła średnia (tzw. Sekundarstufe I i Sekundarstufe II) 9-letnia kończąca się maturą uprawniającą do podjęcia studiów wyższych.

Oto moja odpowiedź na pytanie, dlaczego słowo gimnastyka wiąże się ze słowem gimnazjum. Otóż dlatego, że gimnastykę uprawiano w Grecji w gimnazjonach (czyli dzisiejszych „siłowniach”), które następnie stały się czymś więcej niż tylko miejscem odbywania ćwiczeń sportowych, po prostu przekształciły się w szkoły. A że w języku łacińskim istniał wyraz gymnasium i nazywał takie pierwsze placówki, on właśnie, a nie grecki gimnazjon, stał się etymologicznie podstawą naszego wyrazu gimnazjum.

I pomyśleć, że przed wiekami rzeczownik gimnazjum (pierwotnie gimnazjon) oznaczał jedynie… salę sportową i miał związek z gimnastyką.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024