Wyrażenie ciut, ciut, zapisywane też z łącznikiem jako ciut-ciut (zajrzyjcie do Wielkiego słownika ortograficznego PWN, Warszawa 2010, s. 121), ale również samo słowo ciut znaczy ‘trochę, odrobinę, mało, niewiele’.

Używa się obydwu głównie w języku potocznym, zdarza się jednak, że przenikają one niekiedy do polszczyzny ogólnej (widuję je w druku).

Zdarzyło mi się niedawno usłyszeć, że jakiś chłopak był ciut niemodny, że wieczorem na dyskotece zrobiło się ciut niebezpiecznie, a przed pierwszym meczem Steaua Bukareszt była zespołem ciut, ciut silniejszym od Legii Warszawa.

W internecie natrafiłem nawet na zabawny wierszyk młodego poety Macieja Kmity z Pińczowa pt. „Ballada ciut, ciut”, zaczynający się od słów: Gdy pewna młódka wyrosła nieco,/ Ciut, ciut niedużo, ale widocznie,/ Chciała się poczuć ciut, ciut kobieco/ I w świat ruszyła ciut, ciut żarłocznie.

Jak widać, słowo ciut i wyrażenie ciut, ciut (ciut-ciut) są chętnie przywoływane przy różnych okazjach.

Tymczasem Słownik poprawnej polszczyzny pod redakcją Witolda Doroszewskiego i Haliny Kurkowskiej sprzed 40 lat (Warszawa 1973, s. 82) uznawał ciut-ciut za określenie niepoprawne i proponował, by mówić i pisać ledwo, ledwo lub trochę, odrobinę.

Chodziło o to, że mamy do czynienia z powiedzeniem zapożyczonym z języka rosyjskiego (чуть-чуть [wym. czut’ czut’]) o znaczeniu ‘ledwo’, i językoznawcy nie widzieli powodu, by przenosić je na grunt polszczyzny.

Stało się inaczej… Najnowszy Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego nie jest już taki rygorystyczny i kwalifikuje słowo ciut i powiedzenie ciut, ciut (ciut-ciut) jako twór dopuszczalny w języku potocznym.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Gwoli wyjaśnienia

Gwoli to dawniejsze k'woli, czyli 'ku woli, zgodnie z wolą' … Gwoli wyjaśnieniaCzytaj dalej »

4 maja 2024

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024