Kategoria: Porady językowe

„Wszyscy święci z Rakowic i Salwatora” (nie: „Salwatoru”)

Dlaczego żadna z osób, które przygotowały ciekawy, ośmioodcinkowy cykl dokumentalny w dniu Wszystkich Świętych w TVP1, nie sprawdziły w słownikach, jak odmienia się słowo Salwator?

– W dniu Wszystkich Świętych Telewizja Polska nadawała przez cały dzień, bardzo ciekawy skądinąd, odcinkowy program „Wszyscy święci z Rakowic i Salwatoru”, poświęcony pamięci wybitnych osób spoczywających w nekropoliach na krakowskich Rakowicach i Salwatorze. Autorzy nie ustrzegli się jednak błędu w tytule programu, mylnie odmieniając słowo „Salwator” – zapewne przez fałszywą analogię do odmiany: „Salwadoru”, „Ekwadoru” (e-mail od internauty; szczegółowe dane do wiadomości mojej i redakcji).

Pomysłowi na program dokumentalny związany z okresem Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, podczas którego ktoś znany wspomina nieżyjące osoby zasłużone dla miasta i jego historii, z pewnością władze telewizji od razu przyklasnęły.

Chodziło o zrealizowanie ośmiu sześciominutowych odcinków i wyemitowanie ich przez cały dzień w TVP1, w których oprowadza się widzów po cmentarzu Rakowickim i cmentarzu na Salwatorze oraz opowiada o spoczywających tam znanych ludziach.

Podjął się tego zadania Piotr Poraj-Poleski, scenarzysta i reżyser.

W odcinku nr I Michał Kozioł, sekretarz Komitetu Kopca Kościuszki i znawca historii Krakowa, zaprosił widzów na Salwator na grób poety i grafika Mariana Niżyńskiego oraz miejsce wiecznego spoczynku góralskiej rodziny Machayów.

W odcinku nr II prof. Andrzej Chwalba z UJ przybliżył widzom historię zbiorowego grobowca żołnierzy Legionów Polskich i bohaterów szarży pod Rokitną w 1915 roku, znajdującego się na Rakowicach, oraz opowiedział o leżących tam politykach i wojskowych zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości (m.in. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego i Ignacego Daszyńskiego).

Bohaterem odcinka nr III z Salwatora był poeta, aktor i bard Leszek Długosz. Widzowie odwiedzili z nim grobowiec rodzinny hrabiów Rostworowskich, Juliusza Osterwy i jego żony Matyldy z Sapiehów Osterwiny.

O wszystkich świętych artystach muzykach i literatach spoczywających na krakowskich Rakowicach (Zbigniewie Seifercie, Januszu Muniaku, Jarosławie Śmietanie i Wisławie Szymborskiej) mówił w odcinku nr IV Jacek Zieliński z zespołu „Skaldowie”.

W odcinku nr V widzowie podążyli wraz z Danutą Grechutą na grób jej męża, a także miejsce spoczywania Zbigniewa Wodeckiego i poety Tadeusza Śliwiaka.

Odcinek nr VI poświęcono pamięci wybitnych artystów: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Mehoffera spoczywających na Rakowicach. Opowiadał o nich fotograf i członek Bractwa Dobrej Śmierci Adam Bujak.

W odcinku nr VII w roli głównej wystąpiła Anna Dymna, z którą wspólnie odwiedziliśmy groby Piotra Skrzyneckiego, założyciela „Piwnicy pod Baranami”, reżysera Jerzego Jarockiego i aktorów Jerzego Bińczyckiego i Jerzego Nowaka.

Wreszcie w odcinku nr VIII ks. prof. Jan Machniak zaprosił widzów na grób świętego brata Alberta Chmielowskiego oraz krakowskich jezuitów.

Wystawilibyśmy wraz z internautą autorom i realizatorom programu ocenę celującą, gdyby nie błąd, jaki wkradł się do tytułu Wszyscy święci z Rakowic i Salwatoru. Nie chodzi wcale o człon święci zapisany małą literą. W tym wypadku wszystko jest w porządku, ponieważ przywołany został wtórny, a nie dosłowny sens tego słowa.

Uchybienie dotyczy odmiany nazwy Salwator. Otóż w dopełniaczu przyjmuje ona formę Salwatora (a nie: Salwatoru). Program w TVP1 powinien się więc był nazywać Wszyscy święci z Rakowic i Salwatora.

Wystarczyło zajrzeć do Wielkiego słownika ortograficznego PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego (Warszawa 2017, s. 1033: Salwator ‘wzgórze w Krakowie’, -ra, –rze). Niestety, nikt tego nie zrobił…

MACIEJ  MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024