Kategoria: Porady językowe

Republikanie (dawniej też republikanci)

Słowa republikanci (republikant, republikantka i przymiotnika republikancki) używano w II poł. XVIII i w XIX w. Kiedy jednak wskutek wypadków dziejowych w Stanach Zjednoczonych i we Francji wszedł do obiegu i dość szybko się upowszechnił termin republikanizm (‘pogląd uznający republikę za najlepszą formę rządu’), zaczęto się wkrótce posługiwać – utworzonym od niego – wyrazem republikanin (republikanizm > republikanin), a także republikanka, republikanie i przymiotnikiem republikański…

– W jednym z tekstów historycznych natknąłem się na słowo „republikanci”. Dzisiaj na zwolenników republikańskiej formy rządów mówi się inaczej – „republikanie”. Interesuje mnie, czy wyraz „republikanci” występuje w słownikach i nie jest przypadkiem rzadszym wariantem określenia „republikanie” (e-mail od internauty stanxxxkixx@wp.pl; bliższe dane do wiadomości mojej i redakcji).

Nie, hasła republikant nie znajdziemy we współcześnie wydanych słownikach ogólnych języka polskiego, występuje tam tylko słowo republikanin nazywające:

  1. ‘zwolennika republikanizmu, osobę o poglądach republikańskich;
  2. ‘kogoś należącego do partii republikańskiej, zwłaszcza członka Partii Republikańskiej w USA;
  3. rzadziej ‘obywatela republiki’.

Słowo republikant było jednak w użyciu w XVIII i XIX stuleciu, co odnotowano w Słowniku języka polskiego (tzw. warszawskim) Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego (Warszawa 1912, t. V, s. 518), a po wojnie jeszcze w Słowniku języka polskiego PWN pod redakcją Witolda Doroszewskiego (Warszawa 1965, t. VII, s. 935):

republikant, dawne, p. republikanin.

Utworzono je wprost od rzeczownika republika wywodzącego się z łacińskiego wyrażenia res publica (dosłownie ‘rzecz wspólna, należąca do ogółu, publiczna’) i pierwotnie zapisywanego też jako respublika (dopiero pod wpływem francuskiej formy république i niemieckiej Republik upowszechniła się forma z początkową cząstką re- republika).

Republikant miał więc bezpośredni związek z wyrazem republika i był zbudowanym w ten sposób, że do podstawy słowotwórczej (republik-) dodany został przyrostek-ant (por. rzeczowniki komediant – od komedia, fabrykant – od fabryka, rebeliant – od rebelia itp.).

W rodzaju żeńskim do formy republikant doszła końcówka -ka (republikantka), a w l. mn. powstały formy republikanci (przyrostek –ant przeszedł w -anci) i republikantki (cząstka -antka przeszła w -antki).

Pamiętamy z historii (czasy demokracji szlacheckiej w II poł. XVIII w.), że właśnie republikantami (a nie: republikanami) nazywano antyrosyjsko nastawionych zwolenników magnackiego stronnictwa politycznego Potockich (na ich czele stał Karol „Panie Kochanku” Radziwiłł; nadano mu taki przydomek, gdyż tak się zwracał do rozmówców…), działającego w opozycji do dworu królewskiego i tzw. familii, czyli stronnictwa rodu magnackiego Czartoryskich.

Kiedy Katarzyna II wraz z „familią” podjęła decyzję o powołaniu na tron Stanisława Poniatowskiego, republikanci, którzy chcieli, by Rzeczpospolita o swoich losach stanowiła sama, mocno się temu sprzeciwili, próbowali przerwać sejm konwokacyjny (zwołany w Polsce przedrozbiorowej ze względu na bezkrólewie), a gdy to się nie udało, wyjechali za granicę szukać pomocy u państw ościennych.

Szczerość jest republikanta ozdobą – pisał w 1787 roku Stanisław Staszic w „Uwagach nad życiem Jana Zamoyskiego”.

Jak widać, XVIII-wieczna polszczyzna znała słowo republikant (republikantka, republikanci), od którego tworzono przymiotnik republikancki (wcześniej była to forma republikantski) i przysłówek republikancko.

Kiedy jednak wskutek wypadków dziejowych w Stanach Zjednoczonych i we Francji wszedł później do obiegu i dość szybko się upowszechnił termin republikanizm (‘pogląd uznający republikę za najlepszą formę rządu’), zaczęto się wkrótce posługiwać – utworzonym od niego – wyrazem republikanin (republikanizm > republikanin), a także republikanka, republikanie i przymiotnikiem republikański (np. stronnictwo republikańskie, instytucje republikańskie, rząd republikański, myśl republikańska itp.).

Z biegiem czasu wszystkie one wyparły dawniejsze formy republikant, republikantka, republikanci, republikancki.

Jeśli jednak na te drugie natrafimy okazjonalnie w tekście historycznym, nie traktujmy ich jako niepoprawne. Są archaizmami.

MACIEJ MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024