Kategoria: Porady językowe

O anagramie raz jeszcze

Zdaniem Czytelnika z Opola dodanie do definicji tego słowa wyrazu „wszystkie” (litery) jest zbędne. Nie trzeba podkreślać, że musi on zawierać tyle samo liter, co wyraz podstawowy, bo to oczywiste

‒ Jestem stałym czytelnikiem „Angory”, którą zgłębiam „od deski do deski” – pisze p. Roman Rut z Opola (adres e-mailowy do wiadomości redakcji).

‒ W felietonie „Co to jest anagram?” analizuje Pan różne definicje słowa „anagram” pod kątem obecności w nich słowa „wszystkie”.  (…) Wydaje mi się, że uleciał Panu inny – myślę, że właściwy – powód braku jego użycia . Otóż  nie chodzi tu o to, czy w nowym wyrazie mają  być  wszystkie litery pierwotnego wyrazu (bo nie ulega wątpliwości, że tak), tylko o to, czy mają być one przestawione. Jeśli tak, to wówczas żadna litera nie może pozostać w swojej  pierwotnej  pozycji w nowym wyrazie.

‒ Według definicji z użyciem słowa „wszystkie” ‒ pary wyrazowe „alergia” – „galeria” czy „narty” – „tyran”  nie są anagramami,  bo nie wszystkie litery zostały przestawione (w formie „galeria” – „i”, a w formie „tyran”  – „r”), chociaż wszystkie litery pierwotnego wyrazu są obecne. Anagramami  są natomiast „arbuz” – „burza”, „bandzior” – „zbrodnia” i „absurd” – „brudas.

‒ W definicji bez członu „wszystkie”  („anagram” to ‘wyraz utworzony przez przestawienie liter lub sylab innego wyrazu’) anagramami są zarówno „arbuz” – „burza”, „bandzior” – „zbrodnia”, „absurd” – „brudas”, jak i „alergia” – „galeria” i „narty” – „tyran”. Czy możemy usunąć lub dodać litery? Ta definicja do tego nie uprawnia…  Istnieje natomiast  zabawa słowno-literowa, która polega na tworzeniu jak największej liczby wyrazów z liter zawartych w wyrazie bazowym.  I tu rzeczywiście można stosować mniej liter

Uwagi internauty wydają się niezwykle interesujące i sensowne. Przede wszystkim zwraca on uwagę na to, że anagram musi zawierać tyle samo liter, co wyraz podstawowy (czyli niejako potwierdza wątpliwości wielu osób, że pytanie w „Milionerach” okazało się jednak błędne, że zaanagram nie można było uznać ani formy zarys, ani krzak, ani kryzys, ani kryza, gdyż brakuje w nich dwóch albo trzech liter).

Cenna (i jakże trafna) wydaje się też uwaga o słowie wszystkie w definicji hasła anagram, o co się dopominałem . Okazuje się, że jest ono… zbędne. Nie trzeba bowiem podkreślać, że wyraz anagramowy musi mieć tyle samo liter, co wyraz podstawowy, bo to oczywiste. Jeśliby więc w definicji napisać „przez przestawienie wszystkich liter lub sylab innego wyrazu”, wyszłoby na to, że żadna literka nie może pozostać na swoim miejscu w anagramie, a wtedy słowa narty nie wolno by było traktować jako anagramu rzeczownika tyran. Po raz drugi pytam więc: co Państwo na to? 

Przykłady anagramów:

optyczny – poczytny; chityna – hiacynt; Anglik – klinga; alergia – galeria; arbuz – burza; szaniec – nie czas; ksero – okres; pasterka – skarpeta; ekran – nerka – ranek; czarny – narcyz; bryka – rybak – rybka; aspekt – pestka; notes – sonet; strapiony – styropian; markotny – romantyk; wektor  – wtorek; rekwizyt wietrzyk; brodaty  – obdarty; makrela – reklama; Niemiec – ciemnie; bocian obcina; karze – rzeka – zerka; spory – syrop; naprawa – parawan; burdel – dubler; biodrowy – drobiowy; nachodzi – zachodni; darowizna – rozwadnia; monter – remont; kalendarzowy – zdeklarowany; adapter – petarda; kolejarz – rozkleja; obrazkowy – zarobkowy; baretka – kabaretizraelski – zielarski; Ukrainiec – cukiernia.

Najsławniejsze zdanie będące anagramem:

Pytanie Piłata i odpowiedź Jezusa:

– Quid est veritas? (‘Co to jest prawda’?)
– Vir est qui adest (‘Człowiek, który jest przed tobą’).

 Anagram szaradziarski (przykład): 

_ _ _ _ _ _ go boli, więc nie tańczy wcale,
_ _ _ _ _ _ to wkrótce, jeszcze w karnawale.

(autor Bogusław Chmielarczyk „Rozrywka”, nr 23/1992)

Należy odgadnąć pierwsze słowo (na 6 liter) i ułożyć jego anagram (także na 6 liter), ale tak, żeby całość miała sens.

Śmieszne anagramy od imion i nazwisk:

  • Julian Tuwim – Lutni, ujaw mi!
  • Lech Kaczyński –  Chińczyk Aleks
  • Norwid – On drwi
  • William Clinton – I’m it, an ill clown (‘Jestem chorym klaunem’)
  • Poniatowski – On okpi świat.
  • George Bush – He bugs Gore (‘Szpieguje Gore’a’)
  • Jan Chryzostom Pasek – Horst Szynke-Pomacaj
  • Bolesław Prus  – S.L. Superbawoł
  • Gina Lollobrigida – A big original doll.

Zdradzę Państwu na koniec, że i ja stworzyłem sobie kiedyś nazwiskowy anagram. Brzmi on tak: Maciej Malinowski – Maciej Liam Kinsow [wym. Maciej Lajam Kinsou]. Ponieważ Maciej to odpowiednik angielskich imion Matthias, Matthew [wym. Metju] (choć dla niektórych osób Maciej to wyłącznie Matthias, a Matthew to Mateusz; przez wieki imiona te mieszano, a do XVI w. nie rozróżniano ich), a w skrócie Matt, podpisuję się też czasem: Matt Liam Kinsow. Kiedy zastanawiałem się nad wymyśleniem adresu e-mailowego, postanowiłem skrócić ową nazwę, stąd login mlkinsow i pełne brzmienie poczty internetowej: mlkinsow@angora.com.pl.

MACIEJ MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024