Kategoria: Porady językowe

Koszula z krótkimi rękawami

Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją A. Markowskiego (Warszawa 2004, s. 969) opowiada się za tym wyrażeniem…

– Proszę mi odpowiedzieć na pytanie, czy należy mówić „koszula z krótkimi rękawami” czy „koszula z krótkim rękawem”, „buty na wysokim obcasie” czy „buty na wysokich obcasach”. Logiczniejsze wydaje mi się użycie liczby mnogiej, bo przecież chodzi o dwa rękawy i dwa obcasy. Z moich obserwacji wynika jednak, że przeważająca część rodaków woli „koszule z krótkim rękawem” i „buty na wysokim obcasie” (e-mail nadesłany przez jedną z internautek; przepisy dotyczące ochrony danych osobowych – RODO – uniemożliwiają mi odtąd podawanie adresów e-mailowych nawet z częścią wygwiazdkowaną; szczegółowe dane pozostają do wiadomości mojej i redakcji).

Ma rację czytelniczka, mówiąc, że w przywołanych wyrażeniach z wyrazami koszula i buty logiczniejsze wydaje się posłużenie się formami lm. przymiotników krótkie, wysokie i rzeczownikami rękawy, buty, gdyż chodzi przecież o dwa rękawy i obcasy.

Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją A. Markowskiego (Warszawa 2004, s. 969) wypowiada się na ten temat jednoznacznie (hasło rękaw): powinno się mówić i pisać koszula z krótkimi, długimi rękawami, a jedynie potocznie dopuszczalne jest połączenie wyrazowe koszula z krótkim, z długim rękawem.

Oznacza to tyle, że w starannej polszczyźnie trzeba każdorazowo sięgać po wyrażenie koszula z krótkimi rękawami, z długimi rękawami, a jedynie w zwykłych sytuacjach komunikacyjnych, w języku potocznym, można sobie pozwolić na mniej poprawne powiedzenie koszula z krótkim rękawem, z długim rękawem.

Od razu jednak dopowiedzmy, że owo takie, a nie inne mimo wszystko ustalenie normatywne wymienionego słownika wzięło się zdaje się z tego, że określenia koszula z krótkim rękawem, z długim rękawem zaczęło używać w ostatnim czasie zastanawiająco wiele osób (wystarczy kwerenda w internecie…).

Sprawdziłem, że słowniki i wydawnictwa poprawnościowe z lat powojennych nie dopatrywały się w omawianych sfomułowaniach żadnych oboczności gramatycznych, jeśli chodzi o pluralność czy syngularność wyrażeń przydawkowych.

Trzytomowy Słownik języka polskiego PWN pod redakcją M. Szymczaka wydany przed 40 laty (Warszawa 1978, t. I, s. 1026, hasło: koszula) wymieniał wyłącznie syntagmę koszula z krótkimi, z długimi rękawami (także suknia bez rękawów; Warszawa 1981, t. III, s. 60).

Z kolei Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją W. Doroszewskiego (Warszawa 1973, s. 635) w ogóle owo wyrażenie pominął, przestrzegając jedynie przed mówieniem i pisaniem sukienka bez rękaw (poprawnie: bez rękawów).

Pamiętajmy więc o tym, by nie narażając się na uwagi odbiorców, posługiwać się wyrażeniami koszula z krótkimi rękawami, z długimi rękawami, tak samo buty na niskich, na wysokich obcasach (nie: na niskim, wysokim obcasie), buty na koturnach (nie: na koturnie), pantofle na szpilkach (nie: na szpilce; słowo pantofle znaczy tutaj ‘czółenka’) czy spodnie z długimi, z krótkimi nogawkami (nie: z długą, krótką nogawką).

Część językoznawców, zastanawiając się nad tym, dlaczego ponad miarę upowszechniają się współcześnie połączenia wyrazów koszula, buty, spodnie itp. z wyrażeniami przydawkowymi w liczbie pojedynczej, wskazuje na dwie przyczyny.

Pierwszą może być negatywne oddziaływanie określeń rękawiczki z jednym palcem (w tym wypadku nie da się zmienić tego na liczbę mnogą…), pończochy ze szwem (chociaż te szwy są przecież dwa) czy skarpetki bez ściągacza (każda skarpetka ma swój ściągacz).

Jako drugi powód podaje się to, że wyrażenie z krótkim rękawem jest krótsze od wyrażenia z krótkimi rękawami o dwie sylaby, być może więc chodzi o oszczędność i ekonomiczność wypowiedzi (logika tutaj przegrywa…).

MACIEJ  MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Gwoli wyjaśnienia

Gwoli to dawniejsze k'woli, czyli 'ku woli, zgodnie z wolą' … Gwoli wyjaśnieniaCzytaj dalej »

4 maja 2024

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024