„Starsza niż jej siostra”

Słowo niż jest przyimkiem porównawczym, oznaczającym różnicę stopnia nasilenia porównywanych cech, stanów lub czynności. Używa się go zwykle z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym w mianowniku, np. Kasia jest starsza niż jej siostra; Ostatnio do zamieszek na stadionach dochodzi częściej niż kiedyś.

Nie wolno słówka niż zmieniać na jak i mówić czy pisać: Kasia jest starsza  jak jej siostra; Ostatnio do zamieszek na stadionach dochodzi częściej  jak kiedyś.

Wyraz jak może wystąpić jedynie przy porównaniach w stopniu równym, np. Tomek jest dobry jak ty w matematyce; Marta jest tak samo ładna jak Agnieszka.

Wyłącznie słowo niż musi się natomiast pojawić w połączeniu z przymiotnikiem inny, np. Ewo, jesteś inna niż twoje koleżanki; Ten proszek do prania jest inny niż pozostałe; Tegoroczny festiwal filmowy w Gdyni był inny niż dotychczasowe.

Za błąd uznaje się porównania … inna jak  twoje koleżanki; … inna jak  pozostałe i … inna jak  dotychczasowe.

Można się za to posłużyć konstrukcjami Ewo, jesteś inna od twoich koleżanek; Ten proszek do prania jest inny od pozostałych; Tegoroczny festiwal filmowy w Gdyni był inny od dotychczasowych, które uznaje się za tożsame z konstrukcjami zawierającymi przyimek niż.

Niż (ale nie jak) używamy ponadto (obowiązkowo!) z czasownikiem woleć, np. Małgosia wolała na prezent dobrą książkę niż jakiś gadżet; Andrzej wolał psy niż koty.

Jak widzicie, kiedy niż występuje w zdaniach pojedynczych (w konstrukcjach porównawczych), nie stawia się przed nim przecinka. Ten znak interpunkcyjny jest potrzebny wtedy, gdy niż wprowadza zdanie podrzędne, np. Kasia wolała zostać w domu, niż pójść na dyskotekę. Niż staje się wówczas spójnikiem.

Pan Literka

Scroll to Top