Skrót od „komplet”?

Mamy dylemat, czy skrót od wyrazu „komplet” piszemy z kropką („kpl.”), czy bez („kpl”)? Zdania są podzielone, w słowniku brak informacji na ten temat…

… i nic dziwnego, ponieważ takiego skrótu oficjalnie w polszczyźnie nie ma. Formy kpl albo kpl. zostały utworzone przez piszących samowolnie. Mimo to są bardzo częste w ogłoszeniach, ofertach handlowych itp., np. Cena za 1 kpl. wynosi 100 zł; Kołpaki do 126p czarne kpl. 4 szt.; Serwetki dezynfekujące 25 zł/kpl. Nie mam wątpliwości, że skrót kpl/kpl. upowszechnia się przez analogię do takich skrótów, jak pkt, płk, kpt., abp, kmdr. Jeśli chodzi o kropkę na końcu, to zasada jest taka, że stawia się ten znak interpunkcyjny jedynie wtedy, gdy odrzucona zostaje końcowa litera wyrazu skracanego. Forma kpl. powstała przez zgrupowanie liter k, p, l: k(om)pl(et), a więc nie ma w niej końcowego t. To decyduje o tym, że kropka w skrócie kpl. musi się pojawić, tak samo, jak w skrócie: kpt. k(a)p(i)t(an).

Zobacz także

3 komentarze

  1. Mirosław Naleziński

    Argumentacja co do kropki w omawianym skrócie jest oczywista, znana i godna uwagi, jednakże jak wygląda sprawa skrótu od wyrazu „minuta”, bowiem na polską logikę i jako polski wyraz to „min.”, ale słowniki skłaniają się ku zachodniej logice i mają „min” (bez kropki)…

  2. „min” można traktować nie tylko jako skrót wyrazu, podobnie jak „godz.”, ale także jako jednostkę. W skrócie od „5 kilowatów”, „5 kW”, kropki przecież nie piszemy.

Komentowanie jest niedostępne.

Scroll to Top