„Otwarte przez siedem dni”

Nie mogę się zgodzić z Pańską tezą, jakoby określenie „Otwarte przez siedem dni w tygodniu” było tożsame z wyrażeniem „Otwarte przez siedem dni”. Widząc np. na drzwiach sklepu wywieszkę „Otwarte przez siedem dni” lub „Otwarte przez tydzień”, uznałbym, że jest on czynny przez siedem dni, a potem zostanie zamknięty. Określenie „Otwarte przez siedem dni w tygodniu” informuje jednoznacznie o tym, że sklep jest czynny każdego dnia, niekoniecznie przez całą dobę.

Muszę przyznać, że nigdy bym nie odczytał napisu widniejącego na drzwiach supermarketów czy innych placówek handlowych Otwarte przez siedem dni (Otwarte siedem dni) czy Otwarte przez tydzień (Otwarte tydzień) tak jak Czytelnik, tzn. „że później sklep będzie zamknięty„. Ale – przyznaję – jest to możliwe. Użycie przyimka „przez” istotnie wskazuje na trwanie czegoś w jakimś zamkniętym okresie, np. mówi się, że Promocja trwała przez trzy dni (albo trzy dni); Przyjaciele nie widzieli się przez dwa lata (albo dwa lata).

Z pewnością dodanie do wyrażenia „Otwarte przez siedem dni” członu „w tygodniu” jest jednoznacznym powiadomieniem klientów o tym, że nie chodzi o jakiś konkretny okres funkcjonowania supermarketu, tylko że można robić sprawunki także w niedziele. Mój zarzut o elementach tautologii tego wyrażenia – jak twierdziłem – da się więc podważyć. Spotykam jednak napisy Sklep otwarty 24 h (albo przez 24 h); Stacja benzynowa czynna 24 h (albo przez 24 h). I co? Czyż to także należy rozumieć w ten sposób, że sklep, stacja benzynowa zapraszają klientów wyłącznie w ciągu 24 godzin od jakiegoś momentu, a później zamykają podwoje? Czy koniecznie trzeba dodawać Sklep otwarty 24 godziny (przez 24 godziny) na dobę; Stacja benzynowa czynna 24 godziny (przez 24 godziny) na dobę?

Zobacz także

Scroll to Top