Odmiana skrótowców

Pisał pan niedawno o skrótowcach IKEA, YMCA, że można je odmieniać, jeśli przyjmują postacie Ikea, Ymca. A co z innymi, np. EFTA, SABENA, FIFA, UNRRA?

Jeśli chodzi o skrótowce EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) i SABENA (belgijskie linie lotnicze), to słowniki podają, że podlegają one odmianie nawet wtedy, gdy zapisywane są wielkimi literami: EFTA, EFT-y, Efcie, EFT-ę, EFT-ą, o Efcie; SABENA, SABEN-y, SABEN-ie, SABEN-ę, SABEN-ą, o SABEN-ie. Zamiast EFTA, SABENA wolno również pisać: Efta, Sabena i odmieniać: Efty, Sabeny; Efcie, Sabenie; Eftę, Sabenę; z Eftą, z Sabeną; o Efcie, o Sabenie.

W wypadku skrótowca UNRRA Nowy słownik ortograficzny PWN prof. Edwarda Polańskiego podaje takie wyjaśnienie: UNRRA (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy) ndm (czyli bez odmiany) albo: Unra, Unry, Unrę, z Unrą, o Unrze. Wydaje się jednak, że można by utworzyć wzorzec fleksyjny także dla postaci UNRRA: UNRR-y, UNRR-ze, UNRR-ę, z UNRR-ą.

Podobnie należałoby chyba podejść do skrótowca FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Nie ma go w słowniku ortograficznym, ale łatwo daje się dla niego znaleźć wzorzec deklinacyjny: FIFA, FIF-y, FIF-ie, FIF-ę, z FIF-ą, o FIF-ie. Można by też utworzyć postać Fifa i odmienić: Fify, Fifie, Fifę, z Fifą, o Fifie, choć to trochę razi.

Pewien kłopot pojawia się natomiast przy odmianie skrótowców MKOl i PZMot. Oto poprawny wzorzec: MKOl, MKOl-u, MKOl-owi, MKOl-em; PZMot, PZMot-u, PZMot-owi, PZMot-em, PZMocie.

Zobacz także
Scroll to Top