O Gwiazdce i gwiazdce

Z okazji Bożego Narodzenia postanowiłem Wam co nieco opowiedzieć o wyrazach Gwiazdka i gwiazdka. Trzeba zapamiętać, kiedy występuje w nich wielka, a kiedy mała litera.

Wielką literą pisze się Gwiazdka wtedy, gdy chodzi o ‘Wigilię, czyli 24 dzień grudnia, i święta Bożego Narodzenia, tzn. 25 i 26 grudnia’.

Można coś komuś kupić na Gwiazdkę; Cieszyć się z nadchodzącej Gwiazdki czy marzyć o Gwiazdce spędzonej z całą rodziną.

Mała litera w wyrazie gwiazdka występuje wówczas, kiedy mamy na myśli wyłącznie ‘podarunek wigilijny’, np. Kasia bardzo ucieszyła się z tegorocznej gwiazdki – nowego smartfona; W tym roku gwiazdka w naszym domu była skromniejsza.

Zdradzę Wam, że owo rozróżnienie pisowniowe wprowadzono do Wielkiego słownika ortograficznego PWN pod redakcją E. Polańskiego dopiero kilka lat temu.

W słownikach wcześniej wydanych (np. w Praktycznym słowniku współczesnej polszczyzny pod redakcją H. Zgółkowej wydawnictwa „Kurpisz”, Poznań 1997, t. XIII, s. 217) podaje się zawsze pisownię małą literą (gwiazdka) zarówno w odniesieniu do ‘Wigilii i Bożego Narodzenia’, jak i ‘prezentu ofiarowanego pod choinkę’.

Słowo Gwiazdka // gwiazdka nawiązuje do „pierwszej gwiazdki na niebie”,  Gwiazdy Betlejemskiej, symbolicznego jasnego obiektu astronomicznego, który według Biblii doprowadził Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Jak wiadomo, Trzej Królowie przynieśli do żłóbka dary.

Maciej Malinowski

1 komentarz

Komentowanie jest niedostępne.

Scroll to Top