3 komentarze

 1. Marcin pisze:

  Wolę mówić „kolonie” – kolonia kojarzy mi się raczej z kolonią zamorską czy kolonią ptaków. Osobiście jednak na koloniach nie byłem, wycieczki klasowe też mi nie odpowiadały, zawsze wolałem poruszać się liniami komunikacyjnymi – kolejowymi i autobusowymi (wymyśliłem na to termin „turystyka komunikacyjna”, który omówiłem podczas autorskich spotkań turystycznych), zatem może niech wypowiedzą się zwłaszcza ci użytkownicy języka, którzy na kolonie/ę jeżdżą bądź jeździli. Ja jestem za liczbą mnogą, ale być może pojedyncza im nie przeszkadza.
  Znalazłem ciekawostkę pod adresem http://sjp.pl/Kolonia. Jedna z pięciu definicji wyrazu „kolonia” brzmi „grupa dzieci lub młodzieży przebywająca na koloniach”.

 2. maryla wellhoener pisze:

  Zdecydowanie l.mn.: te kolonie. Zawsze powszechne bylo w uzyciu: „jade na kolonie” (te kolonie – l.mn.), „bylam na koloniach”. W dawnych czasach byly tez organizowane przez szkoly polkolonie – wowczas mowilismy: „bylam na polkoloniach”. Byl to zorganizowany i polaczony z rozrywka odpoczynek po prostu w szkole z pedagogami, bez wyjazdu z miasta. Protestuje przeciwko l.poj. „ta kolonia”.

 3. Mattthias pisze:

  Czy jednak dzisiaj warto się upierać przy wzorcowej formie (te) kolonie, skoro lwia część Polaków i tak mówi (ta) kolonia?
  Panie Macieju, pytanie Pańskie jest w zasadzie równoznaczne ze zdaniem: Czy dzisiaj warto się upierać przy nauczaniu ortografii i gramatyki, skoro lwia część Polaków i tak mówi i pisze, jak popadnie i ma gdzieś wszelkie normy?
  Pozdrawiam.