StartWszystkie wpisyPolszczyzna od ręki Pana LiterkiJest napisane (nie: pisze)

Prawie nagminne jest wśród rodaków mówienie co tu pisze?, na tablicy pisze, na drzwiach pisze (w znaczeniu ‘powieszono kartkę z jakąś wiadomością’).

Błędnych zwrotów zawierających formę nieosobową czasownika pisać używają zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy polszczyzny, nierzadko nie zdając sobie w ogóle sprawy z tego, że chodzi o spore uchybienie językowe.

Ba, niektórzy rozpowszechniają nawet nieprawdziwą informację, że zwroty tu pisze, co tu pisze są już dopuszczalne w normie potocznej.

Niestety, nie są… Zarówno w polszczyźnie starannej, jak i w jej odmianie użytkowej wciąż należy mówić i pisać co tu jest napisane, w gazecie zostało napisane, na drzwiach było napisane.

Można się również posłużyć konstrukcjami zdaniowymi z formami nieosobowymi kończącymi się na -no, np. co tu napisano, w gazecie napisano, na drzwiach napisano, bądź konstrukcjami z formami osobowymi 3 os. l.mn. co tu napisali, w gazecie napisali, na drzwiach napisali (w domyśle jacyś ludzie).

Nietrudno się domyślić, że zwrotów co tu pisze, w gazecie pisze (pisało) itp. używa się pod wpływem powiedzeń na dworze grzmi, błyska się, świta, dnieje, pada, w których pojawia się forma czasownikowa 3. osoby l.poj. w funkcji nieosobowej.

Mówi się też wypogodziło się, błysnęło, zastukało itp.

W tym wypadku wszystko jest w porządku, gdyż czasownik nazywa zjawiska przyrody wywołane siłami nieodgadnionymi. Takie konstrukcje nieosobowe traktuje się jako poprawne.

Pan Literka

 

2 komentarze

 1. Stanislaw Winiecki

  W 99% przypadków wystarczy zamienić „pisze/pisało” na „piszą/pisali”. ?
  Zwykle polecam tę minimalną zmianę osobom, które utrwaliły sobie taki nieładny zwyczaj.

 2. „A czy Sędzia – rzekł Major – ż ó ł t ą  k s i ę g ę czytał?”
  „Co to za żółta księga?” pan Sędzia zapytał.

  „Księga – rzekł Major – lepsza niż wasze statuty,
  A w niej pisze co słowo: stryczek, Sybir, knuty;

Komentowanie jest niedostępne.

Przewiń do góry