StartWszystkie wpisyJak Nissan zrezygnował z „syna zająca”

Nissan to po prostu… ‘japoński przemysł samochodowy’, ale słowo to trzeba wiązać z imieniem i nazwiskiem prezydenta firmy Nihon Sangyo.

Pierwsze dwie sylaby Ni- i San- (z podwojonym s) utworzyły właśnie formę nissan. Równie ciekawa historia dotyczy pierwszego pojazdu tej firmy. Otrzymał on nazwę dat (czyli po japońsku ‘zając’), bo miał to być pojazd szybki i zwinny jak zając. Kiedy jednak opracowano nowy prototyp, ochrzczono go (z angielska) datson, tzn. son of dat (‘syn zająca’). Szybko się jednak zreflektowano, że to niedobre określenie, gdyż son po japońsku znaczy też ‘zrujnowany, stracony’. Dlatego datsona zmieniono ostatecznie na datsuna.

Nazwa opel wzięła się od nazwiska niemieckiego przemysłowca Adama Opla.

Opel zaczynał jako producent maszyn do szycia, a później rowerów, na których jego synowie Karl, Fritz, Heinrich, Ludwig i Wilhelm odnosili liczne sukcesy w sporcie. Dopiero po śmierci ojca (pod koniec XIX w.) spadkobiercy firmy „przerzucili się” na auta, weszli w układ z Friedrichem Lutzmannem, a później uruchomili licencyjną produkcję francuskich modeli Darracq, sprzedawanych jako Opel-Darracq.

Musiecie wiedzieć, że wiele innych nazw firm samochodowych i ich pojazdów pochodzi od nazwiska założycieli.

Są to m.in. Buick [wym. bju-ik], Chrysler [wym. krajzler], Citroën [wym. s-itro-en, pot. c-itro-en], Dodge [wym. dadż], Ferrari, Ford, Honda, Lamborghini [wym. lamborgini], Lancia, Maserati [wym. mazerati], Oldsmobile [wym. oldsmobil], Peugeot [wym. peżo], Renault [wym. reno] i Škoda [wym. szkoda, pot. skoda].

Niektóre jednak marki otrzymały nazwy od miejscowości, np. Vauxhall [wym. wokshol] od południowej dzielnicy Londynu czy Alhambra [wym. alambra] od warownego hiszpańskiego zamku z ogrodami w Grenadzie.

Saab i seat są z kolei skrótami pierwszych liter wielowyrazowej nazwy. Saab to akronim od Svenska Aeroplan Aktiebolaget (Szwedzkie Samoloty SA), a seat to początkowe litery Sociedad Española de Automobiles de Turismo (Hiszpańska Spółka Samochodów Osobowych).

Pan Literka

Przewiń do góry