StartWszystkie wpisyPytania od czytelnikówJak nazywają się mieszkanki Zimbabwe?

Jak nazywają się mieszkanki Zimbabwe?

Słowniki języka polskiego nie notują jednowyrazowej nazwy mieszkańców Zimbabwe [wym. Zimbabwe], ale zdaje się, że nie raziłyby formy Zimbabwejczycy, Zimbabwejczyk i Zimbabwejka (tak samo przymiotnik zimbabweński albo zimbabwejski). Opowiada się za nimi dr Jan Grzenia z Uniwersytetu Śląskiego, choć nie zamieścił ich jeszcze w „Słowniku nazw własnych”.

Zobacz także

1 komentarz

  1. Stratos Vasdekis

    Powyższe formy nazwy mieszkańców Zimbabwe znajdziemy w „Słowniku nazw geograficznych z odmianą i wyrazami pochodnymi” PWN autorstwa dr. Jana Grzeni (s. 333). Na tej samej stronie Autor podaje także następujące oboczne formy: Zimbabweńczyk, Zimbabweńka, Zimbabweńczycy.
    Należy również nadmienić, że internetowy „Dobry słownik” w haśle „Zimbabwe”, w sekcji „Poprawna polszczyzna”, też odnosi się do kwestii nazwy obywatela Zimbabwe oraz przymiotnika od tego afrykańskiego państwa: „(…) nasze kwerendy pokazują jasno, że jednowyrazowych nazw mieszkańców Zimbabwe po prostu w polszczyźnie się nie używa. Gdybyśmy już mieli cokolwiek polecać, to Zimbabweńczyków, ze względu na zgodność z przymiotnikiem. Jedyną bowiem używaną formacją pochodną od nazwy państwa jest przymiotnik zimbabweński” (https://dobryslownik.pl/slowo/Zimbabwe/117694/, pełny dostęp tylko dla abonentów słownika).

Skomentuj

Przewiń do góry