StartWszystkie wpisyPytania od czytelnikówCzy poprawne są powszechnie używane formy „fora”, „forów”, „na forach”?

Od pewnego czasu nurtuje mnie rzeczownik „forum”. Czy poprawne są prawie powszechnie używane formy „fora”, „forów”, „na forach”? Według mnie takie mówienie to zbytnia przesada…

Forum (czyli ‘rynek w miastach rzymskich’, ‘miejsce publicznych wystąpień’, ‘spotkanie poświęcone wymianie zdań’) jest zapożyczeniem z łaciny, należącym do sporej grupy wyrazów kończących się na -um, takich jak np. liceum, preludium, mauzoleum, medium, stypendium, subsydium, spektrum. Ich osobliwością jest to, że w liczbie pojedynczej pozostają nieodmienne, w liczbie mnogiej natomiast dają się łatwo deklinować (np. kto? co? licea, preludia, mauzolea, stypendia, subsydia, spektra; kogo? czego? liceów, preludiów, mauzoleów, stypendiów, subsydiów, spektrów itd.).

Skoro tak, to to samo musi dotyczyć forum. Wyraz ten ma formy pluralne: kto? co? fory i dalej: forów, forom, forami, o forach. Kłopot z ich używaniem polega na tym, że tak samo odmienia się rzeczownik fory (inaczej ‘przywileje’). Mówi się czasem: Dam ci fory; Nie potrzebuję żadnych forów.

Przyjmując zatem do wiadomości, że istnieje liczba mnoga od słowa forum (fora, a nie: forumy!), trzeba wiedzieć, kiedy wolno się nimi posługiwać. Zawsze wypowiadamy się na forum sejmowym, na forum publicznym, na forum organizacji światowych, na forum wydawców (a nie: na forach sejmowych, forach publicznych, forach światowych, forach wydawców).

Zobacz także

1 komentarz

  1. Stratos Vasdekis

    „Skoro tak, to to samo musi dotyczyć forum. Wyraz ten ma formy pluralne: kto? co? fory […]” – oczywiście tu należy pisać „forA”: kto? co? „fora”.

Skomentuj

Przewiń do góry