Czy poprawne jest pisanie wyrazu „czterdziestoczteroipółletni” łącznie?
Tak, pisze się czterdziestoczteroipółletni łącznie, gdyż jest to przymiotnik utworzony od wyrażenia składającego się z liczebnika zawierającego człon pół i rzeczownika. W tym wypadku chodzi o czterdzieści cztery i pół roku. Tak samo musimy pisać np. dziesięcioipółkondygnacyjny (od: dziesięć i pół kondygnacji), pięcioipółmiesięczny (od: pięć i pół miesiąca), czteroipółtygodniowy (od: cztery i pół tygodnia). Dla sporej rzeszy piszących taka reguła ortograficzna jest dziwna, tym bardziej że utworzone w ten sposób przymiotniki mogą się nieraz składać z kilkunastu, a nawet… kilkudziesięciu liter! To pierwszy powód nierespektowania takiej pisowni. Drugim jest to, że zwykle pamięta się o tym, że liczebniki dziesięć i pół, pięć i pół, cztery i pół i inne pisze się rozdzielnie.