Nazwy jednostek wojskowych

Kiedy związki taktyczne wojska piszemy dużą literą, a kiedy małą? Chodzi o sytuację, gdy nie ma jednostka nazwy własnej. Czyli: 20 dywizja piechoty czy 20 Dywizja Piechoty? Słyszałem, że od plutonu do pułku piszemy małymi literami, od dywizji w górę – zaczynamy od dużej litery.
Pozdrawiam

Nie jest to prawdą. Pisze się dużymi (wielkimi) literami zarówno – przykładowo – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (w Rzeszowie), jak i 1 Batalion Strzelców Podhalańskich(w Rzeszowie); 6 Brygada Powietrznodesantowa (w Krakowie), jak i 16 Batalion Powietrznodesantowy (w Krakowie); 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (w Żaganiu), jak i 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (w Jarosławiu). Tak samo więc 20 Dywizja Piechoty.
Inna reguła dotyczy natomiast oddawania w druku skrótowców od omawianych dwu- lub trzyczłonowych nazw. Żeby nie było nieporozumień, w wojsku przyjęło się, że do zapisywania skrótów do pułku włącznie należy używać małych liter, a dopiero od brygady wzwyż – dużych. Jest w tym sens; jeśli napiszemy 6BDP, to od razu wiadomo, że chodzi o 6 Brygadę Powietrznodesantową, a jeśli 16pd – że o 16 Batalion Powietrznodesantowy. Tak samo z odmiennej pisowni skrótowców 21BSP oraz 1bsp dowiadujemy się, że mowa o 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i o wchodzącym w jej skład 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich.
Być może właśnie z tego bierze się błędne przekonanie niektórych autorów spoza wojska, że skoro pisze się np. 2 pinż, to w rozwinięciu skrótowca również muszą wystąpić małe litery (2 pułk inżynieryjny). Tymczasem rzecz ma się inaczej – pisze się 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny (jak widać, pełna nazwa zawiera jeszcze toponimiczny człon przymiotnikowy, który do skrótowca nie wchodzi).
Dodajmy, że duże litery pojawiają się zawsze w skrótowcach pochodzących od innych nazw, niezwiązanych bezpośrednio ze związkami taktycznymi, np. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych (IWsp SZ), 2 Korpus Zmechanizowany (2 KZ) w Krakowie, 1 Regionalna Baza Logistyczna (1 RBLog) w Wałczu czy 8 Baza Lotnictwa Transportowego (8BLTr) w podkrakowskich Balicach.
Zwróćmy jeszcze uwagę na brak kropki po liczebniku porządkowym wchodzącym w skład każdej z wymienionych nazw. Rzeczywiście jest ona zbyteczna, nie da się przecież liczebnika „odczytać” inaczej niż który? batalion, dywizjon, pułk, korpus itp.
Maciej Malinowski, mistrz ortografii polskiej, Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków
Dopiski
  1. 14.12.2011
Scroll to Top