Skąd się wzięła nazwa hot dog?

Dzisiaj opowiem Wam o tym, dlaczego na podłużną bułkę z podgrzaną parówką włożoną do środka i polaną keczupem lub musztardą, z dodatkiem różnych warzyw (np. siekanej cebulki, sałaty, krojonej kapusty itp.) mówi się hot dog.

Wszystko zaczęło się od wyprodukowania pierwszej parówki (już w XV w.). Dokonano tego we Frankfurcie nad Menem, a ponieważ była wąska i długa, nazwano ją dachshund (dosłownie ‘mały pies’, czyli ‘jamnik’), po polsku frankfurter, kiełbaska frankfurcka. Tak więc nie ulega wątpliwości, że właśnie z Niemiec pochodzi zwyczaj jedzenia parówek na ciepło, z tym że tam nie wkładano ich jeszcze do bułek, tylko spożywano z chlebem.

Dopiero kiedy dachshundy „wyemigrowały” do USA, zaczęto je podawać w podłużnej bułce. Początkowo bułek nie rozkrajano (tak jak dzisiaj), tylko „nakłuwano” je specjalnym przyrządem w kształcie pręta o średnicy ok. 2 cm (zakończonego stożkiem), i dopiero potem do środka wkładano podgrzaną parówkę.

Na ów oryginalny pomysł wpadł w 1901 r. Harry Stevens, który na polach do gry w polo w Nowym Jorku sprzedawał wcześniej lody i oranżadę i nie bardzo mu szło. Parówki, wprost z gorącego pojemnika z wodą, w smacznej bułce szybko znalazły amatorów, tym bardziej że sprzedający umieli do tego zachęcić w oryginalny sposób. Krzyczeli: Kupujcie dachshundy, czyli piekielnie gorące, jamnikowate kiełbaski, póki są gorące.

Usłyszał to m.in. pewien karykaturzysta pracujący dla jednej z nowojorskiej gazet, Tad A. Dorgan, i wykonał rysunek przedstawiający jamnika rozciągniętego na podłużnej bułce. Nie wiedząc, jak się pisze dachshund, cały rysunek opatrzył zwrotem Get your hot dogs (Kupujcie gorące pieski). Nazwa hot dog (w liczbie mnogiej hot dogs) spodobała się o wiele bardziej niż dachsdogs (ni to angielska, ni niemiecka) albo dashdogs (z uproszczonym zapisem członu dachs-), dlatego szybko zaczęli się nią posługiwać zarówno sprzedawcy, jak i kupujący i dziś używają jej miłośnicy fast foodów na całym świecie.

Jak zatem widzicie, wyrażenie hot dog jest przenośnią odwołującą się do tego, że długa bułka z parówką przypomina długiego pieska (po ang. dog), czyli jamnika. A że parówka jest ciepła, stąd przymiotnik hot (ang. hot ‘gorący’).

Pan Literka

Scroll to Top