O pisowni sylwester i nowy rok

Słowo Sylwester zapisujemy wielką literą tylko wtedy, gdy oznacza imię męskie. Kiedy chodzi o znaczenie ‘bal z nocy 31 grudnia na 1 stycznia każdego roku’ i w ogóle cały ‘dzień 31 grudnia’, obowiązuje pisownia małą literą (sylwester).

Zajrzyjcie w wolnej chwili do Wielkiego słownika ortograficznego PWN pod red. prof. Edwarda Polańskiego (Warszawa 2016, s. 56 i 1107) i przenalizujcie regułę [106] (nazwy obrzędów, zabaw i zwyczajów związanych z danym świętem pisze się małą literą, np. „andrzejki”, „mikołajki”, „dożynki”, „śmigus-dyngus”, „lany poniedziałek”, „walentynki”, „juwenalia”).

Dlatego powinno się pisać: W tym roku sylwestra spędzę  u koleżanki: Spotkajmy się w sylwestra: Mam miłe wspomnienia z ubiegłorocznego sylwestra.

Należałoby również stosować małe litery w wyrażeniu nowy rok (np. Życzę ci dobrego nowego 2017 roku), mamy przecież na myśli życzenia na ‘cały zbliżający się czy rozpoczęty rok’.

Pisownia Nowy Rok (wielkimi literami) oznacza to, że chodzi o ‘pierwszy dzień roku, 1 stycznia’. To nazwa ‘święta, dnia świątecznego’ (Wielki słownik ortograficzny PWN, s. 45 i s. 774: nazwy świąt i dni świątecznych pisze się wielką literą, np. Boże Narodzenie, Gwiazdka, Nowy Rok).

Jeśli zatem w życzeniach do kogoś napisze się Szczęśliwego Nowego Roku, to ten ktoś może pomyśleć, że dotyczą one tylko pierwszego, wyjątkowego dnia w roku. A co z pozostałymi dniami?

Utarł się jednak zwyczaj, że pisze się Sylwester (’31 grudnia, zabawa’) i Nowy Rok (‘1 stycznia i cały rok’). Spory w tym udział ma angielskie wyrażenie Happy New Year oddawane – jak widać – wielkimi literami (tam obowiązują inne zasady pisowni…).

Pan Literka

Scroll to Top