Euromistrzostwa, eurokibice, eurostadiony

XIV Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 rozgrywane w Polsce i na Ukrainie (po ukraińsku to XIV Чемпіонат Європи з Футболу 2012) noszą oficjalnie nazwę UEFA Euro Futball 2012 (ukr. УЄФА Євро Футбол 2012), a w skrócie Euro 2012.

Z tego powodu przed mistrzostwami i w trakcie ich trwania jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać w polszczyźnie wyrazy związane z piłką nożną i mistrzostwami Europy zawierające początkowy człon euro-.

Ale właśnie… różnie bywają zapisywane: raz jako dwa oddzielne wyrazy, innym razem z łącznikiem, wreszcie łącznie, np.

euro mistrzostwa, euro-mistrzostwa, euromistrzostwa;
euro futbol, euro-futbol, eurofutbol;
euro kibice, euro-kibice, eurokibice;
euro strefa (kibiców), euro-strefa, eurostrefa;
euro stadiony, euro-stadiony, eurostadiony.

Jak jest poprawnie?

Wątpliwości nie może być tu żadnych. W tym wypadku należy zastosować tę samą regułę ortograficzną, która dotyczy zapisywania rzeczowników i przymiotników z członem z członem euro- w znaczeniu ‘związany z Europą, europejskością’.

Zasada [148] zawarta w Wielkim słowniku ortograficznym PWN pod redakcją prof. Edwarda Polańskiego (Warszawa 2012, s. 72) brzmi następująco:

„W języku polskim wszystkie przedrostki – rodzime i obce –  pisze się łącznie w wyrazami pospolitymi, np. eksminister, ekstranowoczesny, maksisukienka, midispódnica, superarbiter, ultrakrótki, superbramka, wicedyrektor”.

Euro- (‘związany z Europą’) również jest przedrostkiem, dlatego pisze się eurobank, eurowaluta, europarlament, europoseł, euroliga, eurogol (np. magazyn stacji Eurosport podsumowujący wydarzenia w najważniejszych europejskich ligach piłkarskich nazywa się Eurogole, ang. Eurogoals).

Jak już wspomniałem, tak samo pisownia łączna musi obowiązywać wtedy, gdy chodzi o „sportowy” sens członu euro-, a więc:

eurofutbol, eurokibice, eurostadiony, eurostrefa, europrogram, euroboisko, euromaskotka, euroszansa, eurotaksówkarz, europiosenka, euroszlagier, eurowystęp, europrzebój, eurostudio, eurowyniki, euroserwis.

Niestety, nie wszystkie media (np. stacja Polsat) przestrzegają owej ortograficznej reguły, często widuje się pisownię rozdzielną (np. Euro wyniki).

Pamiętajcie też o tym, że można napisać mistrzostwa Europy w piłce nożnej (czyli wszystkie człony małą literą z wyjątkiem Europa), kiedy chodzi ogólnie o nazwę imprezy sportowej (nawet tę organizowaną obecnie w Polsce i na Ukrainie). Wielkie litery rezerwuje się dla konkretnej nazwy własnej, zwłaszcza gdy w jej skład wchodzi liczebnik porządkowy, np. XIV Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie.

Pan Literka

Scroll to Top