Dostać bana, czyli  zostać wyrzuconym z czata

− Jakie jest znaczenie wyrazów „banować”, „zabanowany”? Nie mogę tych słów znaleźć w słowniku − pyta mnie (ka_roxx@wp.pl).

Określeń ban, banować, zabanowany (albo zbanowany) słowniki rzeczywiście jeszcze nie notują, ponieważ mamy do czynienia z terminami nowymi, typowymi dla języka internetowego. Doskonale znają je ci spośród Was, którzy uczestniczą w różnego rodzaju czatach i dyskusjach i choćby raz uzyskali na swoim komputerze informację Zakaz wejścia do pokoju, dostałeś bana albo zostałeś zabanowany.

Cóż więc znaczy ów zwrot dostać bana bądź zostać zabanowanym? Otóż ban [wym. bæn] to zapożyczenie z języka angielskiego, inaczej ‘zakaz’, a czasownik to ban to ‘zakazywać czegoś’, a zatem dostać bana, zostać zabanowany to tyle co ‘zostać wyrzuconym np. z grupy dyskusyjnej, kanału, czata (czatu) itp.’.

Za co może spotkać internautę tak dotkliwa kara? Za wszystko, co uważa się za niezgodne i sprzeczne z regulaminem, z etykietą sieci (tzw. netykietą), na przykład za używanie przekleństw i wulgaryzmów (również tych z kropkami, gwiazdkami), za obrzucanie kogoś błotem, za wysyłanie innym zbyt obszernych, niepotrzebnych informacji albo za podawanie adresów stron internetowych konkurencji.

Operator, który dba o porządek na kanale dyskusyjnym, w każdej chwili może zastosować wobec kogoś blokadę zarówno nicka, jak i numeru komputera. Ale zwykle pierwszą jego decyzją jest nie zabanowanie sieciowego chuligana, tylko czasowe usunięcie go z dyskusji, tzn. zastosowanie wobec niego tzw. kicka, czyli ‘wykopanie go z kanału na jakiś czas’. Mówi się wtedy, że internauta został wyrzucony, ale nie wyproszony z czata (czatu).

Jak widzicie, dostanie bana to kara o wiele bardziej dotkliwa. Zakaz dostępu do danego kanału albo danej grupy dyskusyjnej może trwać dzień, dwa, trzy, tydzień albo i dłużej. W wyjątkowych sytuacjach konto blokowane jest na zawsze. Częściej jednak udaje się negocjować z administratorem. Kiedy wyjaśnienia go przekonają, wówczas ktoś zabanowany zostaje odbanowany, inaczej mówiąc − znowu może brać udział w dyskusji na danym kanale.

Dodam, że określenia dostać bana, banować, zabanowany młodzi ludzie chętnie przenoszą do języka potocznego, że tak powiem − poza siecią. − Mama dała mi najpierw kicka, a potem bana na kompa – próbuje wytłumaczyć koledze długą przerwę w kontaktach w sieci drugi kolega. Ktoś inny żali się: − Już dawno powinien dać bana Aście. Jest taka nieodpowiedzialna i w dodatku nieszczera…

Pan Literka

Scroll to Top