Suma zmian

– (…) Wykażą [kandydaci popierani przez Platformę Obywatelską – mój przypis], że suma zmian lokalnych wraz ze zmianami podejmowanymi na szczeblu krajowym, przyniesie nowy obraz Polski, nowoczesnego państwa XXI wieku (Donald Tusk przed II turą wyborów samorządowych 5 grudnia 2010 r., materiał przygotowany przez KW Platforma Obywatelska RP)

Fatalny błąd interpunkcyjny popełniony przez ludzi ze sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej w Warszawie w ważnej odezwie do Polaków! Niestety, poszło to na konto premiera (on sam także mówi niepoprawnie, np. Mi się podoba zamiast Mnie się podoba). Chodzi o to, że nie wolno było postawić przecinka po członie szczeblu krajowym, gdyż w ten sposób podmiot suma zmian lokalnych zostaje oddzielony od orzeczenia przyniesie. Poprawnie interpunkcyjnie zdanie powinno więc brzmieć tak: (…) Wykażą, że suma zmian lokalnych wraz ze zmianami podejmowanymi na szczeblu krajowym przyniesie nowy obraz Polski, nowoczesnego państwa XXI wieku.

Możliwy jest oboczny wariant, z przecinkiem po szczeblu krajowym, ale z drugim, wcześniejszym przecinkiem po słowie lokalnych. Wówczas część zdania ze zmianami podejmowanymi na szczeblu krajowym można potraktować jako dopowiedzenie, wtrącenie: Wykażą, że suma zmian lokalnych, wraz ze zmianami podejmowanymi na szczeblu krajowym, przyniesie nowy obraz Polski, nowoczewsnego państwa XXI wieku.

Możliwa jest i trzecia ewentualność (dwa myślniki zamiast przecinków): Wykażą, że suma zmian lokalnych – wraz ze zmianami podejmowanymi na szczeblu krajowym – przyniesie nowy obraz Polski, nowoczesnego państwa XXI wieku.

Scroll to Top