Meller nie zna interpunkcji


FacebookTwitterWykopGoogle+RedditLinkedInEmailPrint

Profesor [Jan Hartman] walczący (nieskutecznie) z polszczyzną i narracją w swoich zabójczo poważnych tekstach, zazdrości błyskotliwemu, młodszemu i co najgorsze dowcipnemu pisarzowi [Zygmuntowi Miłoszewskiemu] (Marcin Meller, „Sacha Baron Hartman”, „Newsweek” nr 4/2015 z 19-25 stycznia 2015 r., s. 20)

Klasyczny niestety błąd przestankowy w tekście autora doświadczonego i sprawnego językowo, polegający na oddzieleniu grupy podmiotu od orzeczenia. Podmiotem w przytoczonym zdaniu jest oczywiście słowo profesor, po którym felietonista „Newsweeka” użył długiego, rozbudowanego wyrażenia opisowego zaczynającego się od imiesłowu walczący, a kończącego się na tekstach. Ponieważ prawdopodobnie przy pisaniu w tym momencie głos mu się zawiesił, nie zważając na składnię, postawił przecinek po słowie tekstach. I uchybienie interpunkcyjne stało się faktem…

Rzecz jasna, zawsze mogli to jeszcze wychwycić przed ukazaniem się tekstu w druku adiustator i korekta, ale nie wychwycili.

Oto, jak powinno wyglądać poprawnie zapisane zdanie (są aż trzy możliwości):

Profesor walczący (nieskutecznie) z polszczyzną i narracją w swoich zabójczo poważnych tekstach zazdrości błyskotliwemu, młodszemu i co najgorsze dowcipnemu pisarzowi.

Profesor, walczący (nieskutecznie) z polszczyzną i narracją w swoich zabójczo poważnych tekstach, zazdrości błyskotliwemu, młodszemu i co najgorsze dowcipnemu pisarzowi.

Profesorwalczący (nieskutecznie) z polszczyzną i narracją w swoich zabójczo poważnych tekstach – zazdrości błyskotliwemu, młodszemu i co najgorsze dowcipnemu pisarzowi.

2 komentarze

 1. maja napisał(a):

  Czy „co najgorsze” nie powinno również zostać oddzielone przecinkami?

  • Maciej Malinowski napisał(a):

   Dzień dobry Panu
   Można „co najgorsze” wydzielić dwoma przecinkami lub myślnikami, ale można nie dać niczego…
   Maciej Malinowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *