Republikanie (dawniej też republikanci)

Słowa republikanci (republikant, republikantka i przymiotnika republikancki) używano w II poł. XVIII i w XIX w. Kiedy jednak wskutek wypadków dziejowych w Stanach Zjednoczonych i we Francji wszedł do obiegu i dość szybko się upowszechnił termin republikanizm (‘pogląd uznający republikę za najlepszą formę rządu’), zaczęto się wkrótce posługiwać – utworzonym od niego – wyrazem republikanin (republikanizm > republikanin), a także republikanka, republikanie i przymiotnikiem republikański…

Czytaj dalej Republikanie (dawniej też republikanci)

„Kto ma c i ą ż ą, tego nie wiążą”

– Od dłuższego czasu zastanawia mnie słowo „ciąża” w przysłowiu „Kto ma ciążą, tego nie wiążą” i dlatego nie rozumiem, jaki jest sens całości. Co znaczy tutaj „ciąża” i czemu przyjmuje w bierniku końcówkę „-ą” (e-mail od internautki doxxa@gmail.com; pełne dane do wiadomości mojej i redakcji).

Czytaj dalej „Kto ma c i ą ż ą, tego nie wiążą”

Kilometrówka

Czy dobrze się stało, że wyraz potoczny, którego nie znalazłam w żadnym dostępnym mi słowniku języka polskiego, „kilometrówka”, został wybrany na „Słowo roku” przez samych językoznawców? – pyta internautka. – Czy oznacza to również, że uzyskując aprobatę najwyższego gremium, słowo to otrzymało jednocześnie przepustkę do polszczyzny oficjalnej i można się nim bez zastrzeżeń posługiwać?

Czytaj dalej Kilometrówka

poradnia językowa dra Macieja Malinowskiego – mistrza ortografii polskiej